Rajdy konne

Rajdy konne

W sezonie rajdowym jeździmy kilkoma trasami. Wybór trasy uzależniony jest od długości trwania rajdu i ilości uczestników. W każdej chwili za obopólną zgodą możemy zmienić trasę rajdu (decyduje większość). Aby rajd mógł się odbyć, musi być przynajmniej czterech jeźdźców.

KOSZTY RAJDU

 • Organizujemy rajdy konne 4-7 dniowe (4 lub 7 dni w siodle). Inne długości rajdów zależne są od zapotrzebowania grupy. Na rajd wyruszam kiedy zbierze się minimalnie 4 osobowa grupa.
  Wyprawa może odbyć się przy mniejszej liczbie uczestników, ale koszt całkowity będzie odpowiadał kwocie za udział 4 osób (do równego podziału pomiędzy ostateczną liczbę uczestników).
  Koszt rajdu wyliczany jest na podstawie ilości dni, ilości osób, trasy oraz dodatkowych atrakcji. Ogólna cena za rajd dostępna jest w zakładce rajdy i wliczony jest w nią koszt konia z rzędem przewodnika oraz dodatkowe atrakcje przedstawione w opisie danego rajdu. W cenę nie są wliczone noclegi i wyżywienie oraz bilet do BdPN i ubezpieczenie OC/NW. Bierze się to z mojego kilkuletniego doświadczenia prowadzenia rajdów w Bieszczadach. Każdy ma dowolność związaną z wyborem noclegu i wyżywienia, chociaż i tak ja wszystko organizuję.
 • Często bywa tak, że rajdowicze nocują ze mną pod wiatką, co kosztuje w schronisku 15 zł od osoby, niektórzy wybierają spanie w schronisku, co kosztuje średnio 35 zł, lub w namiocie 15 zł. Pełna dowolność. Tak samo jest z wyżywieniem. Często kupujemy razem produkty i robimy sobie wspólnie coś do jedzenia.
  Oczywiście, jeżeli rajdowicze sobie tego życzą mogę dokonać wyliczenia dnia rajdu wraz z noclegiem i wyżywieniem, w zależności od trasy.
  Jeżeli trasa rajdu będzie przebiegać przez Bieszczadzki Park Narodowy do kosztu rajdu należy doliczyć bilet wstępu w wysokości 40 zł od osoby (za jeden wjazd).

OPIS DNIA RAJDU

Rajdy konne to niesamowita przygoda, to sprawdzenie umiejętności, a przede wszystkim charakteru, wytrzymałości i pozytywnego stosunku do ludzi i zwierząt. To dużo więcej niż tylko sobotnio – niedzielne przejażdżki konne.
Rajdy to wielogodzinny kontakt z koniem, nie tylko w siodle, to całodobowa opieka nad zwierzęciem, nocne dyżury, karmienie, pojenie, czyszczenie i przebywanie wielokilometrowych tras. W takich warunkach powstaje silny związek emocjonalny człowieka z koniem. Wtedy naprawdę zaczynasz szanować to magiczne zwierzę. Można o tym pisać i mówić w nieskończoność, ale po co zanudzać? Przecież dużo lepiej po prostu spróbować! Kto się raz zaraził – będzie wracał – gwarantujemy !

Rajd zawsze rozpoczynamy dzień przed wyjazdem na odprawie, zawsze ok. godz. 1900. W trakcie odprawy przydzielamy konie, omawiamy trasę rajdu, kwestie bezpieczeństwa i wszelkie sprawy organizacyjne.
Zwykły dzień rajdu rozpoczyna się mniej więcej tak: pobudka, karmienie koni, toaleta, śniadanie, omówienie trasy na dany dzień, pakowanie bagaży do samochodu. Po tych czynnościach: czyszczenie koni przygotowanie rzędu, siodłanie i wyjazd.
W tym czasie nasze bagaże, owies i sprzęt do czyszczenia koni przewożony jest do miejsca następnego noclegu. Minimum bagaży potrzebnych w trasie (to, co mamy na sobie, płaszcz, telefon, kanapki, napoje, scyzoryk, czołówka itp.) wędrują z nami w sakwach.
W trasie robimy przerwy na popas koni, mniej więcej, co 1,5 godziny. Przerwa trwa około 0,5 godziny, albo do momentu aż konie się najedzą. Raz dziennie robimy przerwę na dłuższy popas, i jest to czas na przygotowanie posiłku także dla nas.
Każdy uczestnik rajdu dostaje pod opiekę konia i sprzęt. Każdy uczestnik ponosi odpowiedzialność finansową za zniszczony sprzęt, jeżeli zniszczenie wynikało z jego winy. Oczywistym jest, że trzeba otoczyć swojego konia szczególną opieką, od niego będzie zależeć czy rajd będzie przyjemny. Sprzęt musi być zabezpieczony i czysty.
Po całym dniu rajdu zawsze pamiętamy, że koń jest najważniejszy, i zanim zajmiemy się sobą musimy zaopiekować się koniem. Czyli pojenie, karmienie i pastwisko. Na niektórych noclegach losujemy nocne dyżury, nasze konie są „cwane” i czasem próbują sprawdzać czy trawa za pastuchem nie jest aby lepsza niż ta w obrębie pastwiska…..

A potem MY, ognisko, gitara i śpiew do rana…..

A potem MY, ognisko, gitara i śpiew do rana…

co zabrać

Jak najmniej, tzn.:

 • śpiwór,
 • skromne przybory toaletowe (pasta i szczotka do zębów, mydło oraz mały ręcznik),
 • jedna kurtka lub płaszcz na deszcz (nieprzemakalne),
 • ubranie (na sobie) przystosowane do chłodnych letnich dni (w razie upałów – zawsze można przytroczyć do siodła),
 • mile widziany kask (dla bezpieczeństwa),
 • przed słońcem i deszczem najlepiej chroni kapelusz,
 • telefon komórkowy z ładowarką,
 • scyzoryk i czołówka,
 • polisę OC/NW – każdy indywidualnie zawiera ubezpieczenie
 • dobry humor i pozytywne nastawienie do ludzi i zwierząt …
polisa OC/NW
W sezonie rajdowym 2024 postanowiłem bezwzględnie wymagać od każdego uczestnika posiadania ubezpieczenia OC (Odpowiedzialności Cywilnej) oraz NW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) dla sportów ekstremalnych (razem z rozszerzeniami najmu).
Do tej pory osobiście dokonywałem ubezpieczenia dla całej grupy rajdowej. Niestety, kilka nieprzyjemnych i bardzo kosztownych dla mnie sytuacji, przed którymi postawiła mnie „Firma Ubezpieczeniowa”, skłoniło mnie do podjęcia tej decyzji.
Jednostkowy koszt takiego ubezpieczenia jest niewielki, a w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, pomoże ono chronić zarówno Was, jak i mnie (a konkretnie dobrostan moich koni i sprzętu).
Dlatego uważam, że każdy uczestnik powinien samodzielnie zawrzeć takie ubezpieczenie, aby w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń mieć wsparcie od ubezpieczyciela.
W związku z tym, każdy uczestnik rajdu musi przedstawiać aktualną polisę OC i NW dla sportów ekstremalnych (razem z rozszerzeniami najmu), aby móc wziąć udział w naszych wyprawach. Taką polisę ubezpieczeniową trzeba będzie pokazać przed rajdem. Wierzę, że ta zmiana pomoże uniknąć zbędnych problemów i zagwarantuje większe bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników.

Proponujemy firmę Lendy, bo ma doświadczenie.
Oczywiście każdy może sam zawrzeć takie ubezpieczenie, gdzie chce.

Lendy to wiodąca firma ubezpieczeniowa specjalizująca się w ochronie koni i jeźdźców, ale również ekspert w zakresie innych usług ubezpieczeniowych związanych z jeździectwem. Nasze Grupowe Ubezpieczenie Jeździeckie na obozy konne, kolonie i półkolonie, Ubezpieczenie dla Instruktorów Jeździectwa oraz Ubezpieczenie Ośrodków Jeździeckich zapewniają kompleksową ochronę dla różnych segmentów społeczności jeździeckiej. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług i rozpocząć proces ubezpieczania Twojej działalności jeździeckiej. Jesteśmy aby zapewnić Ci spokój i pewność, że Twoje ubezpieczenie zapewnia Ci odpowiednią ochronę

Pozostałe informacje

GDZIE JEŹDZIMY

Nasze rajdy organizujemy tak, aby przebiegały różnymi trasami (dzikimi lub uczęszczanymi) od Bieszczadów po Beskid Niski. W większości trasy wytyczone są w terenach górzystych, ale stopień trudności wybieranych tras dostosowywany jest do możliwości i wymagań uczestników.
Jesteśmy w stanie przygotować trasę pod konkretne zapotrzebowanie grupy.

KONIE I RZĄD

W naszej stajni przede wszystkim jeździmy w stylu western, nasze konie są przyzwyczajone do tego rodzaju siodeł, preferują jazdę na luźnym kontakcie a nawet jazdę bez wędzidłową (halter).

Milczenie nabiera nowej jakości,
gdy jedynym dźwiękiem, jest odgłos końskich kopyt…
– B. Leclair

CARPATICA

QUARTER HORSE RANCH

Youtube
facebook
instagram